Msza Św. prymicyjna naszego parafianina O. Michała Baczkury OFMCap

W niedzielę Wniebowstąpienia Pańskiego 16 maja 2021 r. w kościele pw. Niepokalanego serca NMP i św. Franciszka z Asyżu na lubelskiej Poczekajce, brat Michał Baczkura przyjął święcenia święcenia prezbiteratu z rąk bp Józefa Wróbla SCJ.  Na uroczystości byli obecni rodzice, rodzeństwo i bliscy brata Michała oraz ks. proboszcz Józef Nikoniuk.  Przygotowania do święceń kapłańskich trwały 10 lat.

W niedzielę Zesłania Ducha Św. 23 maja 2021 r. o godz. 12.00 nasza parafia przeżywała piękną uroczystość  - Mszę Św. prymicyjną naszego parafianina, 
O. Michała Baczkury. Rodzice o. Michała, kapłani oraz asysta liturgiczna procesyjnie przybyli do kościoła pw. Przemienienia Pańskiego w Horbowie. W świątyni nowo wyświeconego księdza przywitał ks. proboszcz Józef Nikoniuk. Życzenia O. Michałowi składali przedstawiciele wspólnoty parafialnej oraz dyrekcja, nauczyciele i dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Polski Niepodległej w Zalesiu.

Centralnym punktem uroczystości była Eucharystia, którą o. Michał sprawował jako Mszę Św. koncelebrowaną wraz z O. Krzysztofem Fabichem, neoprezbiterem z Bydgoszczy. We Mszy Św. uczestniczyli: poprzedni proboszcz Parafii w Horbowie, ks. Roman Sawczuk, który udzielał O. Michałowi sakramentu Pierwszej Komunii Świętej, ks. Mariusz Baran z Parafii Św. Józefa w Siedlcach przygotowujący O. Michała do Sakramentu Bierzmowania. Obecni też byli: diakon br. Jan Sadouski z Mińska na Białorusi, bracia Kapucyni z Białej Podlaskiej wraz z Ojcem Gwardianem, siostra Dorota Michaluk ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego w Łodzi- siostra pochodzi z rodziny O. Michała, siostry Kapucynki Najświętszego Serca Jezusa z Piask i Wąwolnicy, członkowie Domowego Kościoła z Siedlec i z Białej Podlaskiej, rodzina i znajomi O. Michała oraz parafianie. Homilię wygłosił kapucyn O. Piotr Owczarz, rektor nowicjatu w Nowym Mieście. We Mszy Św. uczestniczył też chór parafialny, pod kierunkiem Krzysztofa Olesiejuka. który wspólnie z wiernymi wielbił Boga za dar powołania.

Na zakończenie O. Michał podziękował wszystkim tym, którzy pomagali mu wzrastać na drodze powołania: Panu Bogu za powołanie, Matce Bożej Horbowskiej za opiekę i ochronę od zła, ks. proboszczowi Józefowi Nikoniukowi za modlitwy, wsparcie i  zapewnienie o modlitwie w parafii, tacie za dom i rodzinę  którą wspólnie z mamą stworzyli, mamie za wszystkie modlitwy i nieprzespane noce, braciom, rodzinie, nauczycielom i wychowawcom, a także księżom, braciom z zakonu za modlitwę, przykład kapłańskiej służby i ukazanie piękna powołania. Było wiele wspomnień i wzruszeń…
Bardzo ważnym momentem Mszy Świętej było prymicyjne błogosławieństwo, z którym związana jest łaska odpustu zupełnego. O. Michał udzielił błogosławieństwa prymicyjnego kapłanom, osobom konsekrowanym, liturgicznej służbie ołtarza, rodzinie oraz wszystkim wiernym. Każdy z uczestników tej wyjątkowej Mszy Św. otrzymał na pamiątkę obrazek prymicyjny, na którym zapisany był cytat zaczerpnięty z Psalmu 8, jakim
O. Michał określił swoje kapłaństwo:
" Gdy patrzę na Twe niebo, dzieło Twych palców,
księżyc i gwiazdy, któreś Ty utwierdził:
czym jest człowiek, że o nim pamiętasz,
i czym syn człowieczy, że się nim zajmujesz?"

Rodzina O. Michała bardzo dziękuje ks. proboszczowi Józefowi Nikoniukowi i całej parafii za wszystkie modlitwy, Msze Święte, za podjęte Margaretki, za upominki oraz pięknie wykonane dekoracje świątyni i jej otoczenia. Niech Pan Bóg wynagrodzi swoimi łaskami za wszelki trud podjęty w tym pięknym czasie.

Dziękując Panu Bogu za dar powołania gratulujemy O. Michałowi i życzymy wielu Łask Bożych, niech Chrystus, który wybrał Cię na swojego kapłana błogosławi Tobie w każdym dniu. Życzymy byś gorliwie i z zapałem podejmował zadania, które staną na drodze twojej posługi i służby w Chrystusowym Kościele. Niech dobry Bóg darzy Cię zdrowiem i pokojem, a Matka Boża Łaskawa, Pani Horbowska, Niebieska Lekarka i Pocieszycielka Strapionych zawsze ma Cię w swojej opiece i wyprasza potrzebne łaski.
Szczęść Boże!