Kilka wspomnień z pielgrzymki parafialnej Gostyń - Kalisz - Toruń

W dniach 30, 31 sierpnia i 1 września 2019 r. z inicjatywy księdza proboszcza Józefa Nikoniuka odbyła się po raz kolejny pielgrzymka parafialna.

Pierwszego dnia uczestniczyliśmy w Mszy św. i modliliśmy się przed obrazem Świętogórskiej Róży Duchowej w Sanktuarium Matki Bożej Świętogórskiej w Gostyniu. W Muzeum Okręgowym w Koninie obejrzeliśmy ekspozycję prezentującą kolekcję lamp naftowych oraz wystawę dawnej biżuterii. Wieczorem udaliśmy się do Sanktuarium Maryjnego w Licheniu. Po zwiedzeniu kompleksu świątynnego, uczestniczyliśmy w modlitwie różańcowej i apelu Jasnogórskim.

W sobotę, w czasie Mszy św. w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu zawierzyliśmy rodziny naszej parafii opiece św. Józefa. Od początku XVII w. Kalisz jest głównym miejscem czci świętego Józefa w Polsce. Kult ten wiązano z obrazem świętej rodziny. Wtedy bowiem mieszkaniec wsi Szulec został uzdrowiony za pomocą św. Józefa. Jako wotum ufundował obraz świętej Rodziny i umieścił go w Kolegiacie Kaliskiej w podarowanym przez siebie ołtarzu. 

Po mszy św. zwiedziliśmy Kaplicę Męczeństwa i Wdzięczności poświęconą kapłanom, którzy przebywali i zginęli w obozach koncentracyjnych w czasie II wojny światowej. Następnie wyruszyliśmy na zwiedzanie miasta z przewodnikiem, poznając historię i zabytki miasta jak: Aleja Wolności, Plac św. Jana Pawła II, Plac Kilińskiego, Planty, Rynek. W Katedrze św. Mikołaja podziwialiśmy piękne witraże, ołtarz Pięciu Krzyży, polichromie o tematyce patriotycznej. Kaliski Gród Piastów  to rezerwat archeologiczny na terenie dzielnicy Zawodzie., w którym obejrzeliśmy zrekonstruowane, średniowieczne budowle. To właśnie w Kaliszu wg historyków znajdowała się kolebka pierwszych polskich władców – Piastów.

W niedzielę uczestniczyliśmy we Mszy św. w kościele św. Jakuba w Toruniu. Po Mszy św.  pod kierunkiem  przewodnika wyruszyliśmy na zwiedzanie miasta, którego motto brzmi „ Gotyk na dotyk.” Zabytkowe bramy, baszty miejskie, mury obronne, spichlerze, Krzywa Wieża, Brama Klasztorna to budowle w stylu gotyckim. Pomnik Mikołaja Kopernika, Piernikowa Aleja Gwiazd, fontanna Flisaka z żabkami, osiołek na Starówce to kolejne atrakcje Torunia. Ciekawym doświadczeniem była wizyta w Muzeum Piernika, gdzie w humorystyczny sposób zostaliśmy  zapoznani z tajnikami, przyprawami, techniką wyrabiania i pieczenia pierników. Każdy miał możliwość upiec swój własny, niepowtarzalny pierniczek. Z Torunia wyjechaliśmy  z torebkami pełnymi aromatycznych, korzenno – miodowych wypieków.

W drodze powrotnej do domu wstąpiliśmy do Ciechocinka na spacer wzdłuż tężni solankowych. VIII Parafialna Pielgrzymka szlakiem polskich sanktuariów dostarczyła nam dużo wrażeń, duchowych przeżyć i radości. 

Jako pamiątkę przywieźliśmy z Kalisza figurę świętego Józefa, przed którą będziemy się modlić w czasie nowenny i która będzie nam przypominać o naszym pielgrzymowaniu.