Adwent i roraty 2017

Adwent w Kościele katolickim to czterotygodniowy okres poprzedzający Boże Narodzenie. 

Pierwsza niedziela Adwentu stanowi również początek kościelnego roku liturgicznego. Okres ten to czas oczekiwania i duchowego przygotowania się na świętowanie narodzenia Chrystusa. Tradycją jest stawianie w kościele wieńca adwentowego z 4 świecami. W każdą kolejną niedzielę Adwentu zapala się jedną świecę. 

Sam termin „Adwent” wywodzi się z łaciny, gdzie „adventus” znaczy tyle co „przyjście”. Okres ten został ustanowiony w Kościele w IV wieku, podczas Synodu w Saragossie w 380 roku. W VI wieku papież Grzegorz Wielki zalecił, by Adwent trwał cztery tygodnie. Okres ten niemal od samego początku miał mieć radosny wydźwięk oczekiwania na narodzenie Zbawiciela jednocześnie powinien to być czas naszej aktywności duchowej i prostowania życiowych ścieżek.

Wzorem przeżywania czasu adwentowego jest dla nas Matka Najświętsza. W okresie Adwentu w kościele są odprawiane w tym okresie o świcie msze, zwane roratami. Są to msze ku czci Maryi Panny, na pamiątkę tego, że przyjęła nowinę od archanioła Gabriela, zwiastującego, iż zostanie Matką Syna Bożego. 

Msze św. roratnie będą odprawiane w naszym kościele w Horbowie: w środę i sobotę o godz. 6.30, w kaplicy w Zalesiu we czwartek o godz. 6.30. Zapraszamy.